Drodzy Rodzice i Uczniowie
Wzrok podobnie, jak inne zmysły oraz umiejętności rozwija się od urodzenia. Badania dowodzą, że te dzieci, które spędzają dużo czasu na powietrzu, w ruchu i mogą patrzeć daleko, szeroko i wysoko maja znacznie lepszy od wzroku ich rówieśników, którzy spędzają dużo czasu przed ekranami i unikają otwartej przestrzeni.
Od momentu, kiedy ograniczono funkcjonowanie szkoły i uczniowie pozostają w domu, a nauka odbywa się zdalnie. Dzieci, młodzi i dorośli spędzają czas przed ekranami komputera, telefonu, tabletu, telewizora. Oczu ich pracują na małej odległości. Ludzkie oko zbudowane jest tak, żeby patrzyło na duże odległości. praca małymi godzinami przed ekranem, telefonem, komputerem, tabletem, książką, zeszytem wymagają od oczu pracy na małej odległości. W przypadku pracy naszego wzroku przez długi czas prowadzi do różnych dolegliwości: zaczerwienienie oczu, swędzenie, uczucie pisku w oczach, pękające naczynka, podwójne widzenie, zamglenie oczu a także zmęczenie ogólne, brak koncentracji, irytacja, ból głowy.
W dobie zdalnego nauczania ważne jest dla uczniów, jak i nauczycieli zadbanie o relację oczu.
Przykłady ćwiczeń dających odprężenie zmęczonym oczom:
1.Naświetlanie;
naświetlanie może odbywać się na słońcu. Jest to sposób na rozluźnianie i energetyzację oczu. Słońce działa też antystresowo. Naświetlanie powinno odbywać się z dużą ostrożnością, a w przypadku dzieci pod kontrolą osoby dorosłej, przy rozproszonych promieniach to jest np. przez drzewo.
2. Zasłanianie oczu dłońmi;
pocieramy szybko dłonie o siebie. Ciepłymi dłońmi robimy okłady zamkniętych oczu. Pod wpływem ciepła naczynia włosowate na gałce ocznej rozszerzają się dzięki czemu następuje przepływ krwi. Oko jest wtedy dobrze odżywione i wolne od nadmiary bodźców.
3.Patrzenie w dal;
stajemy przy otwartym oknie, gdy jest słoneczna pogoda. Wzrokiem szukamy najdalej położonego punktu lub śledzimy wzrokiem poruszające się samochody, ludzi. Teraz możemy patrzeć na zieloną trawę i wiosenne rośliny. Oko ale i my się wtedy relaksujemy.
4.Ziewanie;
Odpręża mięsnie twarzy i oczu, dotlenia organizm, pobudza komory łzowe do pracy dzięki czemu oczy się nawilżają.
5.Mruganie powoduje nawilżanie oczu i odprężenie.
Zachęcam do powyższych ćwiczeń chociaż raz dziennie.
Rady tyflopedagoga: M. Kolanko