W dniach 23 – 25 września 2024 roku uczniowie klas V – VIII wyjechali na trzydniową wycieczkę do Gdańska.
Przejazd i powrót pociągiem PKP, pomimo wielogodzinnej podróży, nie stanowił dużej uciążliwości, a stał się dodatkową atrakcją wycieczki.
Po obiadokolacji wyszliśmy na spacer ulicami pięknego miasta Neptuna. Rozpoczęliśmy od Złotej Bramy, przeszliśmy ulicą Długą, zobaczyliśmy Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, fontannę Neptuna, nadbrzeże Motławy i Żuraw. Pod koniec spaceru naszych uczniów czekała niespodzianka – podziwialiśmy wieczorną panoramę miasta z koła widokowego.
Drugiego dnia po śniadaniu przeszliśmy do Hevelianum, gdzie uczniowie mieli możliwość obcowania z różnego typu energią. Tak naładowani przeszliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności i zwiedziliśmy nowoczesną multimedialną wystawę przedstawiającą walkę robotników o wolną i suwerenną Polskę, poznaliśmy historię i narodziny Solidarności oraz jej rolę w upadku ustroju komunistycznego. Oddaliśmy hołd poległym stoczniowcom pod pomnikiem przy Stoczni Gdańskiej. Kilka godzin w ECS nie było jedyną atrakcją tego dnia. Z Europejskiego Centrum Solidarności przeszliśmy na nabrzeże Motławy i „Czarną Perłą” popłynęliśmy na Westerplatte. Tam obejrzeliśmy miejsca bohaterskich walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Przeszliśmy pod Pomnik Obrońców Wybrzeża i po zakupie pamiątek, korzystając z pięknej pogody spędziliśmy trochę czasu na plaży, a najodważniejsi pomoczyli nogi (i nie tylko) w ciepłych jeszcze wodach Zatoki Gdańskiej. Powrót „Czarną Perłą” i obiadokolacja dopełniły tę część dnia.
Trzeciego dnia po śniadaniu przeszliśmy do Muzeum II Wojny Światowej. Nowoczesna multimedialna wystawa zrobiła na naszych uczniach duże wrażenie i wywołała sporo refleksji. Poznaliśmy historię narodzin totalitaryzmu, okropności wojny w analogii do współczesnych doświadczeń Ukrainy oraz czasów powojennych w podzielonej Żelazną Kurtyną Europie. Udaliśmy się w drogę powrotną.
Wszystkim bardzo podobała się taka niezwykła trzydniowa lekcja.